Erken Hasat Zeytinyağı

Yayınlayan Süren Zeytin 15/09/2014 2 Yorum

Erken hasatta zeytin henüz olgunlaşmadığından dalından kolay koparılamıyor. Teker teker el ile toplanması mümkün olmadığı için ya dallar sopalarla dövülerek ya da elektrikli tırmıklarla zeytinler dalından sıyrılarak yere indiriliyor.

Eskiler, Ege yöresindeki zeytinliklerde 15 Aralık’tan önce hasata izin verilmediğini söylüyor. Eskilere göre 15 Aralık beklendiğinde, zeytinin dalına sopa ile vurulur, olgun zeytinler dut gibi ağacın altına serilen bezin üstüne dökülür.

Eski zeytincilere göre olgunlaşmamış zeytini dalından koparmak ağaca zarar verir. Bir yıl sonra mahsul verecek filizler kırılır. Bu tür hasatta, ağaç bir yıl mahsul verir, bir yıl vermez. Bu da ekonomik bir kayıptır.

Uzun yıllar Vakıflar Zeytin İşletmeleri’nde sorumluluk üstlenen Ayvalık’taki zeytincim İsmet Önder’e göre erken toplanan zeytin, ham iken toplanan şeftaliye benzer. Tadı oluşmamıştır. Olgun zeytinin sahip olduğu özelliklere sahip değildir. Ham zeytini dalından koparmak ağaca zarar verir. Bir yıl sonra mahsul verecek filizler kırılır. Bu tür hasatta, ağaç bir yıl mahsul verir bir yıl vermez.

Ayrıca erken toplanan zeytinin içerdiği yağ miktarı az olur. Bu nedenle alınması gereken zeytinyağının nerede ise yarısı elde edilir. Bu bir ekonomik kayıptır. Erken toplanan zeytinde, sağlığa yararlı vitaminler tam oluşmamıştır. Bu da sağlık açısından kayıptır.

Ham zeytinden çıkan yağın aroması hoş olabilir ama lezzet açısından yavandır.