Bebekler ve çocuklar için zeytinyağı

Yayınlayan Süren Zeytin 04/05/2019 0 Yorum

Zeytinyağı ve Çocuk Hepinize merhaba arkadaşlar, Sizler için hazırladığımız bu yazımızda bebekler için zeytinyağı, çocuklar için zeytinyağı ve zeytinyağının çocuklara faydası gibi konuları sizlere anlatmaya ve zeytinyağının bebeklerde oluşan pişiklerin giderilmesinde nasıl kullanılacağını sizlere anlatacağız.

Çocuklar için beslenme oldukça önemli bir konudur. Çocuklar gelecek yıllarda alacakları fiziksel görünüm ve sağlıklarını bu yaşlarda elde ederler. Erken yaşlarda sağlıklı şekilde beslenen bireylerin gelecek yıllarda sağlık sorunlarına pek rastlanmaz. Her birey için önemli olan zeytinyağı çocuklar için bu yüzden daha önemlidir.

Hücre yenilenmesi, beyin gelişimi açısından en önemli yaşlar çocukluk dönemleridir ve zeytinyağı bu noktada büyük önem içerir. Beyinsel faaliyetlerin gelişimine katkıda bulunan zeytinyağı aynı ölçüede aslında hücre yenilenmesi için de önemlidir. Hücre içinde ve hücre zarlarından kolaylıkla akış sağlayabilen zeytinyağı çocuklarda kalp ve damar hastalıklarının önlenmesi için doktorlar tarafından sıklıkla tavsiye edilen bir yağdır. Çocuklara margarin yedirilmesi ise oldukça tehlikelidir. Bu yaşlarda tamamiyle şekillenen organlar margarin ile zarar görürse ilerde ki yaşlarda çocuklar için büyük sorunlar oluşturabilir. Bu noktada çocuklara sadece zeytinyağı yedirmek hatta imkan varsa çay kaşığı ile sabah akşam birer kaşık içirmek çok önemlidir. Sindirim sistemi için son derece önem arz eden zeytinyağı çocukluk yaşlarında çok sık yaşanan kabızlık problemi için birebirdir.

Ege bölgesinde kabızlık sorunuyla hastaneye başvuran çocuk sayısı ülke içinde ki en düşük rakamlardadır. Bölgede çok sık zeytinyağı tüketilmesi bu durumun önüne geçiyor. Sindirim sistemi en hızlı şekilde çalışan insanlar gün içinde karın ağrısı ve mide ağrısı çekmiyorlar. Çocuklarınıza hazırlayacağınız börek, çörek, pasta, simit gibi ürünlerde tamamiyle zeytinyağı kullanmanız gerekmekte.

Eğer çocuğunuz kızartmayı çok seviyorsa mutlaka bunları da zeytinyağı ile yapmalısınız. Ayrıca zeytinyağı diğer yağların aksine birden fazla şekilde kızartma için kullanılabilir. Zeytinyağı haricindeki yağlarda katkı maddeleri olduğu için birden fazla kızartma için kullanılması durumunda çok fazla kansolojen madde salgılarken zeytinyağı doğal olması ve içerisinde hiçbir katkı maddesi bulundurmaması sebebiyle birden fazla kez kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur. Bir diğer konumuzda özellikle yeni doğan bebeklerde oluşan pişik sorunudur. Her anne bilir ki en kaliteli bezi dahi kullansa illa çocuklarımızda pişik oluşur. Pişikler için bir birinden farklı onlarca pişik giderici krem var fakat hiç biri istediğimiz sonucu maalesef vermiyor. İşte tam da bu noktada devreye tamamen doğal bir ürün olan zeytinyağı giriyor. İster pamukla ister temiz bir pet şişe yardımıyla pişik olan bölgeye uygular ve bezi daha sonra bağlar iseniz siz de istediğiniz sonucu alacaksınız.

Çocuklarınız için adeta bir vitamin deposu olan zeytinyağının en güzel özelliklerinden bir tanesi kandaki “LDL” denilen kötü kolestrol maddelerini temizleyip bunların yerine “HDL” denilen iyi huylu kolestrolu getiriyor. Bu sayede kolestrol hastalığına küçük yaşlardan itibaren çocuklar savaş açmış oluyorlar. Çocuklarda tansiyon hastalığı pek sık görülmemiş olsa da aslında bireyler kolestrol hastalığına küçük yaşlarda yedikleri katkı maddeli yağlar sebebiyle sahip oluyorlar. Eğer çocuklarınıza küçük yaşlardan itibaren tamamı organik olan natürel sızma zeytinyağını bol miktarda tükettirirseniz çocuklarınızın ilerde kolestrol sorunu olmayacaktır. İçinde bulundurduğu vitamin ve minareller sebebiyle zeytinyağı çocuk ülserinin en büyük düşmanlarından bir tanesidir. Mide içinde ki dengeyi koruyarak kötü bakterilerin mide içine yerleşmesi ve mide ülseri yapmasına engel olur. Çocuklarınıza çay kaşığı ile içirirseniz diş çıkarmalarında oldukça yardımcı olacak ve ergenlik dönemlerinde oluşacak olan sivilcelerin önüne geçecektir. Çocuklarınızın sağlığını ve gelişimini düşünüyorsanız mutlaka onlara fazla miktarda zeytinyağı tükettirmelisiniz.

Bu yazı Gemlik Zeytini sayfası tarafından üretilmiştir.